سوالات مطرح شده و پاسخ های ارجاع شده ... !

سلام

تصمیم بر آن گرفتیم تا از این به بعد سوالاتی که ممکنه جنبه عمومی داشته باشه و توسط شما بیان می شود را بدون ذکر اطلاعات شما در این قسمت درج نماییم.

ضمنا یادآوردی می کنیم شما می توانید به وسیله بخش نظرات سوالات خود را بصورت عمومی و یا خصوصی مطرح نموده و پاسخ بگیرید.

===========================================

سوال :

salam..i b modate 2sale k ba pesari dost hastam bdon hich ertebatr fizikiye sade..ama emruz badaz 2sal dasaye hamo gereftim k albate in barkhalafe meyle batenim bod harchan k on lahze lezat bordam hanozam ba yadavarish ehsasatam baragikhte mishe...hala azab vojdan gereftam v midonam k harkat dar ayande tekrar khahad shod.chettur mitunam dar eyne manteq joloye in karo bgiram?asalam kheyli bade baraye rabetamon?mae k mikham y rabeteye salem dashte bashim

نویسنده : sana

پاسخ:

دوست عزیز

معمولا در ارتباط بین دختر و پسر تا زمانی که اتصال فیزیکی بوجود نیومده باشه و به نوعی دو طرف هم به هم وابستگکی عاطفی پیدا نکرده باشند می شه کنترل جامع و منطقی بر رابطه داشت.

اما چطور...؟

1- هر دو نفر باید از نظر اجتماعی و فکری دارای بلوغ مناسب باشند

2- عزت نفس و اعتماد بنفس کافی داشته باشند

3- قبل از ایجاد رابطه حتما قوانین از پیش تعیین شده با رعایت چهارچوبها ایجاد و نسبت به رعایت آنها تعهد رفتار داشته باشند

4- هر دو نفر مسئولیت پذیر باشند

5- توانایی ابراز ذهنیت و احساسات خودشون را به دیگران داشته باشند

این موارد حداقل موارد مورد نیاز برای ارتباط دو جنس مخالف در تمام دنیا است و من کاری به موارد مذهبی و دینی اونها در این بخش ندارم.

اما بزرگترین خطر در روابط اجتماعی جنس مخالف در کشور ما همون چیزی هست که شما تجربه کردید:

اولین بار که دو دست با یکدیگر تماس برقرار می کند شما شک انرژی رو احساس می کنید که در ثانیه اول ممکن از باعث دل رنج شدن شما از فرد مقابل شود اما احساس لذتی که به دلیل تمایل انتقال احساسی و انرژی بین شما ایجاد شده شما را ترغیب به امتداد اتصال می کند.

توصیه می کنم حتما و حتما حدود ها را مشخص کنید و در درجه اول به یکدیگر بفهمانید تا اول برای خودتان احترام قائل هستید و سپس برای طرف مقابلتان و برای همین به قوانین مشترک خود احترام گذاشته اید.

در دفعه بعدی که همدیگر را ملاقات می کنید در مورد این موضوع صحبت کنید و صادقانه از وی بخواهید تا برای شما و خودش احترام قائل شده و از تکرار این وضعیت پرهیز نمائید.

چون مطمئن باشید امتداد مسئله موجب وابستگی حسی و عاطفی شده و ممکن است پیامد های دیگری را بدنبال داشته باشد.


=====================================

 

 

 

سوال :

 

من میخوام بدونم که آیا یک فرد که مدرک جامعه شناسی دارد و دکتری تی ای (تحلیل رفتار متقابل) آیا اجازه دارد که کار مشاوره روان شناسی و خانوادگی ارائه دهد یا خیر. و اگر کسی کلاس های تی ای برگزار میکند باید مجوز از سازمان خاصی داشته باشد و تابلو در محل کلاس و ارائه مجوز الزامی است یاخیر؟

پاسخ :

اگر شما به سایت نظام روانشناسی رجوع کنید متوجه می شوید تنها به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترای روانشناسی و مشاوره مجمو و کد رسمی داده می شود و می توانند بوسیله آن اقدام به احداث مراکز کلینیکی و درمانی نماییند.

لازم به ذکر است در برخی از مناطق که با کمبود کادر تخصصی مواجه می باشند نیرو های کارشناس و یا ارشد مرتبط با موضوع می توانند در زمینه تخصصی خود با مراکزی مانند بهزیستی همکاری نموده و از طریق آنها مجوز و کد دریافت نمایند.

 

سوال :

سلام . در مورد عشق جنسی یا همون عشق غریزی بیشتر توضیح میدین؟
نویسنده: ناهید 
پاسخ:

 

در تعاریف عشق و نظریه ها دسته بندی های متفاوتی وجود دارد. یکی از این تقسیم بندی ها به نوعی وابستگی فیزیکی ( جنسی ) اشاره می کند. در این نوع رابطه خصوصیات فیزیکی مانند: بوی بدن ، حالت مو ، آرایش و پیرایش ، نوع لباس و حالت آنها ، برجستگی های بدن و ... سبب تحریک یکی از طرفین و یا هر دو طرف می گردد و با بوجود آمدن زمینه ارتباط فیزیکی مانند تماس بدنی ، هم آغوشی و یا ارتباط جنسی اگر طرفین به کامیابی و یا ارضاء نیاز خود برسند این امکان وجود دارد که وابستگی عاطفی جنسی پیدا کنند. در این نوع رابطه ممکن است تعهدی نسبت به برطرف کردن نیازهای دیگر یا تعهد نسبت به بقاء مستمر رابطه وجود نداشته باشد. ضمنا این نوع از ماهیت عشق بیشتر در آقایان به چشم می خورد و البته نمی توان خانم ها رو هم کنار گذاشت.
=========================================

سوال :

بنام خدا
با سلام
من امروز با وبلاگ شما آِشنا شدم و امیدوارم شما بتونید به سوالات من پاسخ بدید و راهنماییم کنید.
من در مورد تکنیک های برنامه ریزی میخوام از شما کمک بگیرم چون باتوجه به مطالبی که در همین مورد در وب شما خوندم ازتون خواهش میکنم به من کمک کنید تا از کورس در س خوندن و برنامه ریزی عقب نیفتم.
با تشکر

 

نویسنده: بهاره 

 

پاسخ:


سلام دوست عزیز
می دانید که مهمترین رکن برنامه ریزی داشتن هدف مشخص می باشد.
زمانی که اهداف مشخص گردید چگونگی دستیابی به آن مورد نظر می باشد و نتیجه یک برنامه ریزی صحیح هم کامیابی است.
شما برای اینکه برنامه ریزی درسی مناسبی داشته باشید در درجه اول نیازمندید موارد زیر را پیگیری کنید:
1- داشتن برنامه عملکرد روزانه ( مثال : ساعت بیداری باشی ، صبحانه ، مطالعه ، سرگرمی ، اوقات فراغت ،ناهار یا شام ، استراحت ، خواب و ... )
داشتن چنین برنامه ای به زمان های آزاد مطالعه شما چهارچوب می ده و می تونید اون زمان ها رو برنامه ریزی کنید.
2- پس از اینکه زمان های مطالعه استخراج شد شما باید دروس خودتون رو طبقه بندی کنید و در زمان های مناسب قرار دهید.
نکته : اینکه چه درسی در الویت قرار گیرد و یا به هر درسی چخ میزان زمان داده شود مستلزم شناخت شما در رابطه با شیوه های مطالعه و یادگیری است و شما برای هر درسی باید شیوه مناسب آن را انتخاب نمایید
3- تعهد نسبت به اجرای بدون بهانه
( بعضی اوقات خستگی باعث می شود از برنامه خود دور شویم و بهانه های متفاوتی برای خودمان اتخاذ کنیم)

=========================================
سوال :
salam.mikhastam darmorede moshkeli ke ba mamanam daram  azaton rahnemaye bekham mamanm aslan mano dark nemikone rahaye mokhtalefi baraye jalbe nazaresh emtahan kardam ama nemishe  dos dare hamaro shekle khodesh kone hejabe ejbari aghayede ejbari kholase hamechi  khaste shodam az karash man ye adame roshanfekr va on besyar mazhabi man ba ono raftarash kenar miam ama on hamejore dare aghayedesho tahmil mikone va khodesh ghabol nadare dare tahmil mikone  dge taghate in karasho nadaram khaste shodam az yeki dge bodan komakam koni .mamnon
نویسنده: z 
پاسخ:

سلام دوس عزیز از نوشته شما مشخصه که شم خودتون هم تا حدودی علاقه مند هستید ذهنت های خودتان را حفظ کنید و به اونها پا فشاری کنید. بحث ارتباطات بین فرزندان و والدین به نظریه محاوره مربوط میشه و شیوه های برقراری ارتباط طرفین با یکدیگر. شما می تونید با شرکت در یک تا 3 جلسه مشاوره خانواده به همراه مادرتون به یک جمع بندی کلی برسید اما یادتون باشه جلسه اول تنها برید تا بتونید زمینه ای بسازید که منجر به مقاومت مادر برای حضور نشه....... مثلا ذهنیت های خودتون.
============================
سوال :
سلام دوست من . من یه سوال دارم و برای اون یه مشاوره میخواستم . من نمیتونم بخوابم  ، یا بهتره بگم نمیتونم به موقع بخوابم . شب ها بیدارم و روزها خواب . راهی سراغ دارین ؟ اینم عرض کنم که اهل قرص و شربت و دارو نیستم . ممنون میشم راهنماییم کنی ..
نویسنده: صفر 
پاسخ:

سلام دوست عزیزم
مهمترین مسئله که منجر به اختلالات خواب میشه تداخل های ذهنی و بارش های فکری می باشد.
اما اگه در روز خواب خوبی دارید و مشکل در ساعات خواب شماست می توانید بوسیله تکنیک های رفتار درمانی و بدون مصرف دارویی مسئله مورد نظر را پیگیری کنید.

توصیه : به یکی از مشاورین منطقه خودتون رجوع کنید.

===============================
سوال :
من هر چقدر بیشتر صرف وقت خوندن میکنم بازم نتیجه نمیگیرم
باید چیکار کنم؟
نویسنده: مهسا 
پاسخ:

سلام
این نکته خیلی مهمه :

درس خوندن یا مطالعه خود به تنهایی ارزشی نداره حتی اگه 24 ساعت وار ادامه بدی..........

مهم اینه که شما چه مطلبی را به چه شیوه ای مطالعه می کنید و یا اینکه چطور باید اون مطلب را مطالعه کنید.

کمی بیشتر توضیح بدید ال بهتر راهنماییتون کنم

==================================
سوال :
سلام ببخشید
من 2 1 ساله که با یه پسری دوستم اون منو به خونش دعوت کرد بار اول هیچ چیز غیر عادی نگفت من خوشحال شدم که اون خواستاره رابطه جنسی نیست ولی بار دوم ازم تقاضا کرد ولی من قبول نکردم اونم با ناراحتی دست کشید
پسری نیست که دروغ بگه ولی میگه دوسم داره و ازم میخواد ذوباره برم پیشش خواهش میکنم بهم نگید ولش کنم چون نمی کنم یعنی نمی تونم پس یه حرف قانع کننده بزنید تا بهش بگم که قانع بشه خیلی لجبازه
میگه بهش اعتماد کنم میگه باده داره چیکار میکنه من ازش هیچی نمیفهمم
خواهش میکنم کامل بهم جواب بدید بهم یاد بدید تا بهش ثابت کنم دوسش دارم
نه واسه رابطه جنسی بلکه واسه قلبم
ممنون
نویسنده: SARA 
پاسخ:

سلام دوست عزیز
مطمئنا رابطه جنسی واقعیتی است که در هر نوع رابطه پایداری پدیدار خواهد شداما یادتان باشد که در هر رابطه ای رمز موفقیت طولانی ماندن آن احترام متقابل به یکدیگر می باشد.
فراموش نکنید که جایگاه یک رابطه جنسی در نقطه پایان حدود مرز ها قرار می گیره..........

شما می تونید با مطالعه انواع هشق بفهمید که یکی از اونها عشق غریزی و یا جنسی می باشد و فقط در راستای براورده شدن نیاز های جنسی بین 2 نفر قرار می گیرد.
ازش بخواهید تا به خواسته شما احترام بگذارد و این باور که شما بخاطر اینکه دوسش دارید و نمی خواهید از دستش بدین خودتون و خواسته خودتون رو زیر پا بگذارید به نیازش پاسخ دهید کار صحیحی نمی باشد

===============================

سوال :

سلام من دوم راهنمایی هستم احساس میکنم نمی تونم خوب حواسمو به درس جمع کنم شاید بگین تو که خیلی کوچیکی ولی مادر وپدر من فقط مشغول نصیحت منند من نمی تونم دیگه!
نویسنده: الناز
پاسخ :

ببین الناز خانم اولا شما چه بخوایید یا نه از نظر جسمانی و فیزیولوژیکی تو سنی هستید که بخاطر تغییرات هرمونی بدنتون خود به خود سطح دقت و توجه حواس کاهش پیدا می کنه.
بهتره برای خودتون یک برنامه ریزی داشته باشید و تاکید می کنم شیوه مناسبی رو اتخاذ کنیدو

اما در مورد مطلب دوم که خستگی از نصیحت های والدین می باشد.
اگر تمایل دارید توضیح بیشری ارائه دهید.
ممنون
==================================
سوال :
salam
man motahel hastam va  be ham jens khod alage bishtari daram
نویسنده:faramarz
پاسخ :
دوست عزیز گرایش به سمت جنس موافق در طبقه بندیاختلالات کارکرد جنسی قرار می گیرد و حیطه صحبت در مورد آن بسیار زیاد می باشد. اما فراموش نکنید که این مسئله شاید بنظر غیر قابل پذیرش اجتماع باشد ولی با مراجعه به مراکز تخصصی خاص شما می توانید با مطرح نمودن مسئله در جهت پیگیری و حل آن از نظر شناختی و رفتاری قرار بگیرید.

===========================

سوال :

سلام
23 سالمه و تمایل وحشتناکی به روابط اسلیو و میسترس دارم. اولا که روم نمی شد به هیچ کس بگم ولی الان داره دیگه زندگیمو از هم می پاشونه. چند وقت پیش جرات کردم و تو دنیای واقعی هم تجربش کردم که عالییییی بود نمی تونم بگم چقدر لذت بردم... با این که بار اولم بود ولی انقدر غریزم زیاد بود که طرف فکر کرد چندین ساله این کارو می کنم. همیشه سعی کردم وقتمو با یه چیزایی پر کنم که بهش فکر نکنم سه جا کار کردم تا یادم بره ولی به خدایی که می پرستید دست خودم نیست. ولی من نمی تونم مثل آدمای دیگه زندگی کنم با هر پسری که دوست می شم به مشکل بر می خورم و دلمو می زنن و من باهاشون رابطمو قطع می کنم چون نمی تونن تمایلات منو برآورده کنن. بگذریم که به هیچ کدوم جرات نکردم مستقیم بگم فقط امتحانشون کردم ببینم اونا هم تمایلی به اسلیو بودن دارن یا نه که همیشه هم نداشتن و من دیگه هیچی نگفتم. باید بگم که این تمایل رو از بچگیم داشتم و واقعا دست خودم نیست. خسته شدم از بس به همه توضیح دادم که به خدا تلقین نیست به خدا دست خودم نیست . من فقط با این کار ارضا می شم نه با رابطه های معمولی حتی نه با رابطه جنسی... نمی خوام نصیحتای اینطوری بشنوم فقط یه جواب می خوام. من درمان می شم یا نه؟ تا جایی که تحقیق کردم ما راه درمان نداریم و تو این دنیا محکومیم ولی من این اواخر با یه پسری آشنا شدم که واقعا خوبه و واقعا دوسم دارم منم واقعا دوسش دارم ولی می دونم که به دو ماه نکشیده به خاطر تمایلاتم اینم ول می کنم و می رم . نمی خوام اینم از دست بدم. دارم دیوونه می شم دوبار تاحالا تو واقعيت تجربه كردم و الان دوباره قاطي كردم به طرز وحشتناكي. جمعه با همون اسليوم قرار دارم ولي شديدا به خاطر دوست پسرم عذاب وجدان دارم. اينم بگم كه من اعتقاد زيادي به خدا دارم و از اينكه اين بلاها رو سر يه نفر ميارم واقعا احساس گناه مي كنم ولي وقتي يه اسليو جلومه همه چيز رو فراموش مي كنم خيلي برام لذت بخشه..... !!!

نویسنده: مهتاب

 

پاسخ :


سلام دوست عزیز
 در مورد مسئله اسلیو و میسترس شما باید بگم که بله این نوع موارد وجود داره و دست خود شخص نمی باشد و نوعی اختلال جنسی تلقی می گردد که فرد از آسیب دیدن و یا آسیب زدن در هنگام روابط جنسی لذت می برد و می تواند خودش رو به شیوده های گوناگونی در رفتار های جنسی نشان دهد .
نکته دوم در مورد درمان:
بله درمان وجود دارد و از نظر من بهتر شما به یکی از متخصصین مشاوره در زمینه کارکرد های جنسی رجوع کنید و مسئله خودتون رو بیان کنید چون این مسئله نیازمند طی کردن جلسات مشاوره حضوری می باشد.

===========================

سوال :‌

سلام
من مینا هستم. حدود 3 سال است که بیماری روماتیسم دارم و هنوز هم دکترم تشخیص قطعی نداده.  3 سال پیش مادرم دچار بیماری خونی شد و بعد از اون هم خواهرم دچار دیابت شد. هر چند بیماری مادرم به لطف خدا کنترل شد اما من دچار ترس شدم و هر از چند وقتی هر وقت بیمار می شم و حتی سرما می خورم به خاطر ضعف سیستم ایمنی بدنم می ترسم که بمیرم. فقط به مرگ فکر می کنم نه اینکه به خوام خود کشی کنم .فقط فکر می کنم هر لحظه ممکنه بمیرم و از تنهایی مردن می ترسم. من چه کار کنم.؟؟؟

نویسنده: مینا

 


پاسخ :

دوست عزیزم اولا نگران نباشید چون در حال حاضر سخت ترین شرایط هم کنترل می شه و به نظر من شما باید بجای فکر کردن به این مسئله به شادابی های اطرافتون و فرصت هاتون فکر بکنید.
این رو یادتون باشه آدم های خوشبخت و موفق 100% سالم نیستن و خیلی از افرادی که سنگینی بیماری ها رو بدنبال دارند از زندگی خودشون لذت می برند.
تو زندگی به سمت جلو حرکت کنید و در موازات دیدتون هوای خودتون رو هم داشته باشید.
زندگی خیلی قشنگی هایی داره که ازش بی خبریم و باید پیداش کنیم.
امید به خدا گام بردارید و مطمئن باشید آنقدر مهربان و دوست داشتی هست که مراقب ما باشه .
===================
سوال :
سلام آقاي عتيقه چي
ممنونم از شما به خاطر توجه شما به مسائل جوانان
. من در حدود 5 سال پيش با يكي از افراد فاميل عقد كردم و ايشان اصلا به من توجهي نداشتند. و بعد ها متوجه شدم که به اصرار مادرشون تن به ازدواج دادن. هيچ يك از افراد فاميل هم كمكي براي حل موضوع ما نكردند  و خلاصه اينكه ما از هم جدا شديم . به علت شرايط روحي سختي كه در فاميل براي من ايجاد شد كم كم دچار افسردگي شدم و كم كم بعد از 2 سال متوجه شدم كه دچار ديابت شدم. الان به زندگی عدی برگشتم و ورزش می کنم و ادامه تحصیل دادم وفوق لیسانس می گیرم. الان با آقايي كه تنها است و پدر و مادرشو از دست داده اشنا شدم. به نظرم ادم خوبيه. و به من علاقه مند شده است. اما نمي دونم چطوري بهش بگم اين دو موضوع رو. در ضمن از اينكه مدتها تنها بوده و حدود 38 سال سن داره هم مي ترسم  که نكنه مشكل روحی یا روانی داشته باشه. خواهش مي كنم راهنمايم كنيد.

نویسنده: آزیتا

 


پاسخ :

دوست عزیز سلام
اولا نگرانی ها رو از خودتون دور کنید و یادتون باشه که صداقت اولین حرف رو می زنه و سعی کنید صادقانه این مطلب رو بهشون بگید.
درضمن در حال حاضر زوجین به سادگی می توانند برای آشنایی با خصوصیات شخصیتی خودشون به جلسات مشاوره قبل از ازدواج برن و دیدشون رو شفاف کنند.
زمانی که از علاقه ایشون نسبت به خودتون مطمئن شدید قدم جلو بزارید و این 2 مسئله رو ابراز کنید و در ضمن بهش بگید که برای اینکه مجددا اشتباهی نکنید و با توجه به علاقه ای که بوجود آمده برای شناخت بیشتر به جلسات مشاوره برید

====================

سوال :

/ 0 نظر / 41 بازدید